Dokumentari i ARTE, prapa kuintave të paradës LGBTI të zhvilluar mes tensionit politik

002222Rrjeti televiziv Franko – Gjerman ARTE ka realizuar një dokumentar rreth lëvizjes LGBT në Shqipëri. Dokumentari është realizuar gjatë periudhës kur dy organizatat kryesore në mbrojtje të të drejtave të komunitetit LGBTI në Shqipëri, organizuan aktivitetet në kuadër të javës kundër homofobisë. Aktivistet LGBT u gjendën në mes të tensionit... Lexoni më shumë

Dokumentar/ “24 orë” nga jeta e babait të detyruar të mbledhë mbetje për të shkolluar djalin

24 orePamundësia për të pasur një punë formale për shkak të diskriminimit dhe jetesës 25 vjeçare në informalitet, i detyron anëtarët e komunitetit Rom të mbledhin mbetje nëpër kazanë. Brejdon Xhavara, aktivist për të drejtat e komunitetit Rom dhe Egjiptian, ka realizuar dokumentarin “24 Orë”, në kuadër të projektit “Rrathë” të... Lexoni më shumë

Letër trupit tim…

lettertomybodyPas vitesh të tëra urrejtje për veten, kjo grua trangjinore i dedikon një letër dashurie trupit të saj. Sabel Samone-Loreca, një e infektuar me virusin HIV dhe njëkohësisht një grua me ngjyrë transgjinore, i dedikon një letër trupit të saj.  Më poshtë gjendet në formën e skriptit letra e transgjinores Sabel-Samone Loreca,... Lexoni më shumë

Shfaqje diskriminuese në “Big Brother”, banorët përqeshin PAK dhe komunitetin Egjiptian

cxvBanorët e spektaklit Big Brother vazhdojnë japin shfaqje diskriminuese drejt komuniteteve të margjinalizuara. Në këtë video të publikuar pak ditë më parë, tre prej tyre shfaqen duke përqeshur personat me aftësi të kufizuara, ndërkohë që të tjerë qeshin. Produksioni ka vendosur që të gjithë banorët të ndëshkohen për këtë veprim,... Lexoni më shumë

Në SHBA studentët braktisin fjalimin e Zv. Presidentit, në Shqipëri pijnë kafe me Kryeministrin

fotoDhjetëra studentë dhe familjarë të tyre u larguan nga salla gjatë ceremonisë së diplomimit në universitetin “Notre Dame” të Indianas, kur zv-Presidenti i SHBA Mike Pence nisi të mbante fjalimin e tij. Studentët kanë lënë sallën si shenjë proteste ndaj politikave të administratës amerikane. Sipas Cassandra Dimano, një prej studentëve... Lexoni më shumë

VIDEO/ Këngë për LGBTI nga Bojken Lako

18618032_10213044021713757_1105625928_oMbrëmjen e të premtes u mbajt për të tretin vit rresht Mbrëmja e Bamirësisë “Përqafo Ndryshimin, Mbështet Progresin” tek Pallati i Brigadave. Edhe këtë vit eventi me rreth 150 të ftuar, i organizuar nga Streha, mblodhi së bashku përfaqësi të diplomacive të huaja në vend, anëtarë nga komuniteti i biznesit,... Lexoni më shumë

Video/ Lajmet e javës për të drejtat e njeriut

video jingle  Aktivistët e Organizatës Politike përkujtuan punëtorët e vrarë në detyrë Minatorët e Bulqizës protestuan në ditën e punëtorëve “Vjosa fiton betejën e parë me qeverinë” Aktivistët e komunitetit Rom dhe Egjiptian i kërkuan parlamentit të votojë ligjin “Për Strehimin Social” [video width="1920" height="1080" mp4="http://historia-ime.com/wp-content/uploads/2017/05/JAVA-3.mp4"][/video] /l.k./