“Takimi”

takimiDisa persona të rastësishëm janë ftuar për të qenë pjesë e një spoti dhe janë vendosur përballë kamerave, në një tavoline me dy karrige pa pasur informacion mbi çfarë do të ndodhë. “Takimi” që është dhe titulli i spotit me regji të Elton Baxhakut dhe Eriona Çami, tregon momentet ky grup... Lexoni më shumë

Ndalohen në komisariat organizatorët e protestës së sotme për vdekjen e të riut në qelitë e paraburgimit

IMG_3177Ndalohen nga policia disa nga organizatorët e protestës së sotme mbi vdekjen e 27-vjeçarit Enea Ftoi në qelitë e paraburgimit të Komisariatit të Korçës. Aktivistët e Lëvizjes Rinore Egjiptiane dhe Rome (LRER) kishin njoftuar Drejtorinë e Policisë Tiranë për mbajtjen e tubimit që prej datës 19 Maj 2018. Por vetëm... Lexoni më shumë

Fushatë ndërgjegjësuese: Të njohim termat dhe të drejtat LGBTI

UntitledSipas një studimi të Institutit Kombëtar për Demokraci (NDI), një nga arsyet kryesore të paragjykimeve ndaj personave LGBTI ështe mungesa e informacionit. Më shumë se 1000 intervistime “ballëpërballë” në Shqipëri, kanë nxjerrë se edhe në njohjen e akronimit LGBTI (lezbike, gej, biseksual, trangjinor, interseks) ka mangësi. Shqiptarët kanë më tepër... Lexoni më shumë

“Vrasja nuk është zgjidhje”, protestë kundër zhdukjes së kafshëve të rrugës

IMG_2665Aktivistë për mbrojtjen e kafshëve protestuan sot përpara Bashkisë së Tiranës. Nën thirrjet “vrasja nuk është zgjidhje”, ata i kërkuan institucioneve të ndalojnë zhdukjen e qenve endacakë. Protesta vjen pas investigimit të publikuar në media, ku punonjës të Bashkisë Tiranë shfaqen duke depozituar kufomat e kafshëve të vdekura nga klinika... Lexoni më shumë

Fushata e elektrifikimit në komunizëm dhe ajo e “kanabizimit” sot, bashkë në një vepër arti

IMG_1701Një “street artist” me pseudonimin “Diversanti” ka realizuar në Tiranë veprën “Weed Nation”(Kanabizimi). Kjo murale sjell paralele mes fushatës së elektrifikimit gjatë regjimit komunist dhe asaj që autori e quan fushata e kanabizimit të Shqipërisë në vitin 2018. Weed Nation - Kanabizimi/ Video: Historia Ime https://www.youtube.com/watch?v=RgF73AQi9oI Përshkrimi i plotë i... Lexoni më shumë

Studentët në protestë për tarifat:”Universiteti s’është biznes, dija s’është mall”

FIQindra studentë nga fakultete të ndryshme të Tiranës u mblodhën sot në sheshin Nënë Tereza për të protestuar kundër tarifave të larta studimit. Pjesëmarrësit në protestën e organizuar nga lëvizja studentore “Për Universitetin”, marshuan në Bulevard drejt Kryeministrisë mes thirrjeve për ulje të tarifave dhe arsim publik falas. Me pankarta... Lexoni më shumë