Në SHBA studentët braktisin fjalimin e Zv. Presidentit, në Shqipëri pijnë kafe me Kryeministrin

fotoDhjetëra studentë dhe familjarë të tyre u larguan nga salla gjatë ceremonisë së diplomimit në universitetin “Notre Dame” të Indianas, kur zv-Presidenti i SHBA Mike Pence nisi të mbante fjalimin e tij. Studentët kanë lënë sallën si shenjë proteste ndaj politikave të administratës amerikane. Sipas Cassandra Dimano, një prej studentëve... Lexoni më shumë

TiranaGayPride, përqafime në Bulevard për të festuar jetën dhe dashurinë

DSC_0157Pjesëmarrësit në pedalimin kundër homofobisë përcollën sot një mesazh të fortë dashurie. Ata ndaluan në mes të bulevardit "Dëshmorët e Kombit" në momentit kur Xheni Karaj, aktiviste për të drejtat LGBT tha:“I ftoj të gjithë pjesëmarrësit tu japin një përqafim personave të tyre të dashur”. Shikoni  më poshtë foto nga... Lexoni më shumë

Grafiti në Tiranë, familjet LGBTI nuk mund të jenë familje të dorës së dytë

IMAG0113Në muret e qytetit të Tiranës janë realizuar këto grafiti në mbështetje të familjeve LGBTI. Grafitit janë ilustrime të familjes tradicionale dhe familjeve me prindër të së njëjtit seks. [gallery type="rectangular" ids="55433,55434,55435"] Këto vepra të realizuara nga aktivistët për të drejtat e komunitetit LGBTI përmbajnë një mesazh të fortë: E... Lexoni më shumë

Video/ Lajmet e javës për të drejtat e njeriut

video jingle  Aktivistët e Organizatës Politike përkujtuan punëtorët e vrarë në detyrë Minatorët e Bulqizës protestuan në ditën e punëtorëve “Vjosa fiton betejën e parë me qeverinë” Aktivistët e komunitetit Rom dhe Egjiptian i kërkuan parlamentit të votojë ligjin “Për Strehimin Social” [video width="1920" height="1080" mp4="http://historia-ime.com/wp-content/uploads/2017/05/JAVA-3.mp4"][/video] /l.k./

Totozani letër KQZ-së: “Shfuqizoni vendimin për kasetat e partive gjatë fushatës”

Media-televizione-mikrofone-tvAvokati i Popullit, Igli Totozani i ka dërguar një rekomandim Kryetarit të KQZ-së Denar Biba, ku kërkohet shpallja e pavlefshmërisë absolute për vendimin e KQZ-së që i detyron mediat të transmetojnë “materialet e vëna në dispozicion nga subjektet zgjedhore gjatë fushatës”. Sipas Avokatit të Popullit, ky vendim përbën ndërhyrje të... Lexoni më shumë