“Më besoni, sindroma down ka shumë potencial për një jetë të pavarur dhe gjithëpërfshirëse”

Emanuela Zaimi, drejtuese e organizatës "Down Syndrome Albania" tregon në një intervistë për Historia Ime, vështirësitë që hasin personat me sindromën down në fushën e arsimit dhe punësimit. Ajo më tej tregon se si në organizatën dhe biznesin social që drejton, janë punësuar dy persona me sindromën down, duke vënë... Lexoni më shumë

84 statuja për djemtë e vetëvrarë në Londër/ përqasja e artistit amerikan për vetëvrasjen

VetëvrasjeFoto: REUTERS/Hannah McKay Çdo javë mesatarisht 84 burra vrasin veten në Britaninë e Madhe. Sipas organizatës “Campaign Against Living Miserably” (CALM) e cila me punën e saj synon të rrisi ndërgjegjësimin rreth shëndetit mendor dhe parandalimin e vetëvrasjeve tek meshkujt, vetëvrasja është shkaku kryesor i vdekjeve tek djemtë nën moshën... Lexoni më shumë

“Për kë bien këto sirena?”; Ambulanca bllokohet për t’i hapur rrugë eskortës

ambu-1024x542“Për kë bien këto sirena?”, është përshkrimi që regjisori Indrit Cobani i ka bërë kësaj videoje të shpërndarë në llogarinë e tij në Facebook. [video width="1280" height="720" mp4="http://historia-ime.com/wp-content/uploads/2018/02/10000000_111619219630211_2195615997866541056_n.mp4"][/video]   Siç shihet më lart, ngjarja e dy ditëve më parë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” është vërtetë e pazakontë: Një ambulancë... Lexoni më shumë

Makina private pa kriter në QSUT– rrisin ndotjen dhe bllokojnë ambulancën

QSUT_infektivNumri i madh i pacientëve në shërbimin e urgjencës infektive të Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” ka sjellë kaos në ambientet e spitalit. Gazeta “Shëndet +” sjell pamje të oborrit të qendrës spitalore ku duket një grumbullim i madh makinash private. Numri i pacientëve që marrin shërbime pranë këtij reparti të... Lexoni më shumë