Flasin aktivistët e “Për Universitetin”: Protesta, aksione dhe vezë për arsim publik falas

12119033_908087705895881_5945939925323671652_nLëvizja “Për Universitetin”, një grupim studentor që prej gati dy vitesh proteston kundër reformës në arsimin e lartë, së fundmi është bërë mjaft e njohur në media për shkak të aktit të gjuajtjes me vezë ndaj kryeministrit Rama. Por përpara këtij aksioni ku u arrestuan 8 aktivistë, lëvizja “Për Universitetin”,... Lexoni më shumë

Si të luftojmë kancerin e gjirit, këshilla nga mjekë dhe persona që ja kanë dalë

breast-cancerNga Lorin Kadiu dhe Marinela Gremi Në këtë emision do të dëgjoni eksperiencën personale të një pacienteje të diagnostifikuar me kancer gjiri, mendimet dhe këshillat profesionale të mjekeve Jeta Lakrori dhe Kozeta Filipi por edhe do të njiheni me një aktivitet sensibiliues mjaft interesant, të quajtur “Maratona e Jetës”. Tetori... Lexoni më shumë

Ethet zgjedhore: Votat e grupimeve të ndryshme, kandidatët që s’dinë të shkruajnë as CV -RADIO HISTORIA IME

lista-zgjedhje-620x441Ka patur kandidatë që nuk dinë të shkruajnë as CV e tyre, ndonëse pretendojnë të drejtojnë bashki me dhjetëra mijëra banorë. Këtë thotë për emisionin radiofonik "Historia Ime"Gjergj Erebara, redaktor i BIRN. "Kjo është tregues i nivelit të demokracisë këtu", thotë Erebara, i cili bashkë me kolegët e tij në... Lexoni më shumë

“Historia Ime” lançon emisionin e saj radiofonik

11054474_816565038431598_3637384621476489327_oCilat janë argumentat e studentëve të cilët refuzojnë reformën e propozuar në arsimine lartë? Gënjejnë protestuesit apo gënjen Ministria e Arsimit? A e përballojnë dot studentët shqiptarë koston universitare që propozohet nga reforma? Deni Sanxhaku aktiviste e Lëvizjes Për Universitetin dhe studentja Mirela Ruko flasin për emisionin radiofonik “Historia Ime”.... Lexoni më shumë

Misioni i vështirë i BIRN në Shqipëri

BIRN-logo-newAgjencia e njohur e gazetarisë investigative, BIRN duket se ka një synim ambicioz: të sjellë për median shqiptare referenca të një standarti të lartë gazetaresk. Historia-ime sjell në këtë podcast të përgatitur nga Edlira Mara,një intervistë me tre prej gazetarëve kryesorë të BIRN në Tiranë: Aleksandra Bogdani, Besart Likmeta e... Lexoni më shumë