Kundër tërë pritshmërive

ksc-314d-0132_0061bPër të festuar fillimin e Javës Kombëtare të Inxhinierëve, po ndajmë historinë frymëzuese të Rahmanit, eksperienca e paharrueshme e të cilës si një fëmijë refugjatësh që iknin nga pushtimi i Kuvajtit në vitin 1990, ndihmoi të ndezë pasionin e saj të përjetshëm për hapësirën: "Mbërritëm natën vonë (në "tokën e... Lexoni më shumë

Gazetari Turk Murat Çelikkan – Shpallet “Mbrojtësi i të Drejtave Civile” për vitin 2018

Insida-hemsida-1Foto: Hafıza Merkezi Gazetari dhe aktivisti turk, Murat Çelikkan ka marrë çmimin "Mbrojtësi i të Drejtave Civile" për vitin 2018 nga "Civil Rights Defenders". “Murat Çelikkan është një gazetar nga profesioni, por edhe një nga zërat më të fortë në mbrojtje të të drejtave të njeriut në Turqi. Pavarësisht situatës gjithnjë... Lexoni më shumë

Manifestim kundër dhunës në familje: “Jepini zë dhimbjes suaj e mos e lini vetëm”

IMG_3481Rasti i vrasjes së gjyqtares Fildez Hafizi ka mbledhur sërish në shesh dhjetëra qytetarë artistë, gazetarë dhe aktivistë të shoqërisë civile në manifestimin kundër dhunës në familje dhe vrasjes së grave. “Fildez Hafizi! Një tjetër jetë e marrë dhunshëm! Një tjetër grua, nënë, mike, motër, kolege, fqinjë e mirë që... Lexoni më shumë

Rrëfimi i Iliranit: “Si u gjobita dhe më sekuestruan karrocën sepse po mblidhja mbetje në kazanë”

iliriPersonat që detyrohen të mbledhin mbetjeve të riciklueshme për të siguruar jetesën duhet të përballen çdo ditë me frikën e sekuestrove dhe gjobave të policisë bashkiake. Ilirian Heshta 51 vjeçar i komunitetit Rom rrëfen për Gazetën Standard historinë e tij. Ai tregon arsyet që e kanë detyruar të mbledhë mbetje në... Lexoni më shumë