Në SHBA studentët braktisin fjalimin e Zv. Presidentit, në Shqipëri pijnë kafe me Kryeministrin

fotoDhjetëra studentë dhe familjarë të tyre u larguan nga salla gjatë ceremonisë së diplomimit në universitetin “Notre Dame” të Indianas, kur zv-Presidenti i SHBA Mike Pence nisi të mbante fjalimin e tij. Studentët kanë lënë sallën si shenjë proteste ndaj politikave të administratës amerikane. Sipas Cassandra Dimano, një prej studentëve... Lexoni më shumë

68% e studentëve të pakënaqur nga ndryshimet në skemën e pranim/regjistrimit në Universitete

14237605_1103840466370719_7378292649099302141_n-e1473350403923-538x300Foto: Protestat e maturantëve për kundër ndryshimeve në formulën e pranimit në universitete/ Shtator  2016 Lëvizja Për Universitetin publikon rezultatet e pyetësorit me studentët mbi pasojat e ndryshimeve në procesin e aplikimit dhe regjistrimit në universitete në vitin akademik 2016 – 2017. Në pyetësor kanë marrë pjesë 385 studentë, nga... Lexoni më shumë

Gjyqi i “vezëve” ndaj Ramës; Avokati i studentëve: Gjykata asnjë arsye për mosthirrjen e Kryeministrit si dëshmitar

Vezet-1Kryeministri Edi Rama nuk do të dëshmojë në gjyqin kundër tetë studentëve, aktivistë të Lëvizjes "Për Universitetin", që e qëlluan me vezë më 2 nëntor të vitit 2015. Gjatë seancës së fundit  gjykata tërhoqi mbrapsht vendimin e saj për ta thirrur si dëshmitar. Lëvizja “Për Universitetin” e quajti këtë vendim... Lexoni më shumë

Gjykata tërheq mbrapsht thirrjen e Kryeministrit si dëshmitar në gjyqin ndaj studentëve

vez-1024x683Tetë aktivistët që qëlluan me vezë Kryeministrin Rama më dy nëntor 2015 në fakultetin e Shkencave Sociale u thirrën dje në seancën gjyqësore të radhës. Aktivistët e lëvizjes “Për Universitetin” përballen me dy akuza “goditje për shkak të detyrës” dhe “kundërshtim i forcave të rendit”. Në këtë seancë gjykata revokoi me... Lexoni më shumë