“Vrasja nuk është zgjidhje”, protestë kundër zhdukjes së kafshëve të rrugës

IMG_2665Aktivistë për mbrojtjen e kafshëve protestuan sot përpara Bashkisë së Tiranës. Nën thirrjet “vrasja nuk është zgjidhje”, ata i kërkuan institucioneve të ndalojnë zhdukjen e qenve endacakë. Protesta vjen pas investigimit të publikuar në media, ku punonjës të Bashkisë Tiranë shfaqen duke depozituar kufomat e kafshëve të vdekura nga klinika... Lexoni më shumë

Veliaj: “ Shpenzojmë 50 euro për një qen rruge”, por në klinikë kafshët vriten dhe hidhen në Sharrë

fimg“Ne vetëm një ditë, menaxhimi i vetëm një qeni rruge na kushton 50 euro”, tha dy ditë më parë kryetari i bashkisë së Tiranës Erion Veliaj në emisionin “5 Pyetje nga Babaramo”.  “Kostoja e sterilizimit, vaksinimit dhe mbajtjes tre ditë në spitalin e kafshëve”, u korrigjua më pas Veliaj duke shtuar se... Lexoni më shumë

AKEP urdhëron rikthimin e paketave 28 ditore: “Operatorët celularë shkelën kontratën me abonentët”

IMG_2475_2017_09_25_18Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare urdhëron kompanitë celulare të që duke  filluar  nga data  1  qershor  2018 të  rikthejnë vlefshmërinë  e paketave  standarde me  parapagim  nga  28  ditë  në  mujore (30 ditore). Albtelecom,  Telekom  Albania dhe  Vodafone  Albania në shkelje të hapur të kontratës me abonentët në mars të... Lexoni më shumë

Forumi për të drejtat LGBT në Kuvend, mesazhe të forta për barazinë dhe ndaljen e gjuhës së urrejtjes

IMG_1709Kuvendi i Shqipërisë priti sot për herë të parë Forumin e Shoqërisë Civile për Personat LGBTI. Ky forum organizohet nga Open Mind Spectrum Albania në kuadër të programit te përbashkët të Këshillit të Europës dhe Bashkimit Evropian “Struktura Horizontale për Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë“. Përfaqësues të trupave diplomatike, Këshillit të... Lexoni më shumë

Rama falje qytetarëve për taksën e Rrugës së Kombit: “Duhet të bënim shpjegime”

Autostrada_Durrës-Morina-04Foto: Wikipedia Pas protestave të shtunën e kaluar kundër pagesës së lëvizjes në Rrugën e Kombit, protestës së vazhdueshme qytetare në Drejtorinë e Policisë Tiranë kundër arrestimeve si dhe protestës së sotme nga opozita për mosbindje civile, kryeministri Rama është prononcuar në lidhje me problematikën e ditëve të fundit. Kryeministri Rama... Lexoni më shumë