Bulqizë: Banorët e tre fshatrave në protestë kundër projektit privat për shfrytëzimin e pyjeve

bulqizeBanorët e tri fshatrave në Fushë – Bulqizë protestuan sot kundër prerjes së pyjeve në zonat ku banojnë. Të mbledhur përpara bashkisë së qytetit ata kërkuan ndalimin e koncensionit për shfrytëzimin e masivit pyjor “Sheshe Bulqizë”. Ata e kundërshojnë  prej 3 vitesh këtë me pretendimin se kjo është e vetmja... Lexoni më shumë

“Jo vjedhjes, jo shkatërrimit”, artistë e qytetarë protestojnë para Kuvendit për Teatrin

teatri coverMe një pjesëmarrje masive nga artistë, shoqëria civile dhe qytetarë është organizuar sot përpara Kuvendit protesta për projektligjin mbi shembjen e Teatrit Kombëtar. Në seancën e ditës së sotme me procedure të përshpejtuar, Parlamenti do të votonte projektligjin që parashikon shembjen e Teatrit. Por duket se seanca parlamentare është ndërprerë... Lexoni më shumë

Marrëveshja e liderëve të BE: Presionet e populiste arrijnë të mbyllin një derë për refugjatët

negoPas një takimi maratonë në Bruksel, liderët Evropian pohojnë arritjen e një marrëveshje mbi më menaxhimin e krizës së refugjatëve. Megjithëse numri i emigrantëve raportohet të ketë rënë me 90% që nga viti 2015, pasojat e krizës kanë nxitur një krizë politike duke krijuar kampe të kundërta midis shteteve të... Lexoni më shumë

Shpërthimet për ndërtimin e HEC-eve në Valbonë dëmtojnë rrjetin elektrik dhe shtëpitë e banorëve

protesta_tropojeBanorët e Valbonës në Tropojë bllokuan sot rrugët në shenjë proteste ndaj shpërthimet të minave për ndërtimin e HEC-eve. Shpërthimet kanë tronditur zonën duke shkaktuar dëme në shtëpitë e fshatit dhe rrjetin elektrik. “Ishte një shpërthim i fuqishëm, isha në shtëpi në katin e parë dhe mu duk sikur shtëpia... Lexoni më shumë

“Vrasja nuk është zgjidhje”, protestë kundër zhdukjes së kafshëve të rrugës

IMG_2665Aktivistë për mbrojtjen e kafshëve protestuan sot përpara Bashkisë së Tiranës. Nën thirrjet “vrasja nuk është zgjidhje”, ata i kërkuan institucioneve të ndalojnë zhdukjen e qenve endacakë. Protesta vjen pas investigimit të publikuar në media, ku punonjës të Bashkisë Tiranë shfaqen duke depozituar kufomat e kafshëve të vdekura nga klinika... Lexoni më shumë

Veliaj: “ Shpenzojmë 50 euro për një qen rruge”, por në klinikë kafshët vriten dhe hidhen në Sharrë

fimg“Ne vetëm një ditë, menaxhimi i vetëm një qeni rruge na kushton 50 euro”, tha dy ditë më parë kryetari i bashkisë së Tiranës Erion Veliaj në emisionin “5 Pyetje nga Babaramo”.  “Kostoja e sterilizimit, vaksinimit dhe mbajtjes tre ditë në spitalin e kafshëve”, u korrigjua më pas Veliaj duke shtuar se... Lexoni më shumë

AKEP urdhëron rikthimin e paketave 28 ditore: “Operatorët celularë shkelën kontratën me abonentët”

IMG_2475_2017_09_25_18Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare urdhëron kompanitë celulare të që duke  filluar  nga data  1  qershor  2018 të  rikthejnë vlefshmërinë  e paketave  standarde me  parapagim  nga  28  ditë  në  mujore (30 ditore). Albtelecom,  Telekom  Albania dhe  Vodafone  Albania në shkelje të hapur të kontratës me abonentët në mars të... Lexoni më shumë