Policia rrahu dhe arrestoi protestuesit që sfiduan dekretin e ndalimit për Paradën LGBT në Stamboll

izmir-valiligi-onur-yuruyusunu-komik-gerekcelerle-yasakladi-68890Stamboll – Ndërsa muzgu po afronte të dielën, rrugët mbusheshin me fytyra të buzëqeshura që shkëlqenin nga xixat dhe ngjyrat, muzikë pop dhe daulle. Gjithandej, valëviteshin flamujt e ylberit në qiell ndërsa turma mblidhej. "Mos jini të heshtur, mos e mbyllni gojën, bërtisni, homoseksualët ekzistojnë," bërtisnin ata. Në të dy... Lexoni më shumë

Organizata Botërore e Shëndetësisë njofton se më në fund, të qënit transgjinor nuk klasifikohet më  si çrregullim mendor

GettyImages-876661484-650x437Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) njoftoi të hënën se të qenit transgjinor nuk do të klasifikohet më si një sëmundje mendore, në një lëvizje që është perceptuar si një "mesazh shumë i fortë". Në një ndryshim të shumëpritur dhe të mirëpritur, agjencia e shëndetit të OKB-së konfirmoi se nuk ka... Lexoni më shumë

Tetovë, tentuan të organizojnë “Queer Iftar”, dhunë dhe kërcënime ndaj aktivistëve LGBTI

35173728_10214554425407902_590229558460940288_nKy  muaj, për besimtarët muslimanë është një  muaj i shenjtë. Muaji i Ramazanit është  muaji ku besimtarët muslimanë agjërojnë dhe mundohen të bëjnë vepra të mira, p.sh. të ndihmojnë të varfërit. Të  njëjtën gjë janë munduar të bëjnë edhe besimtarët muslimanë të komunitetit LGBTI në Tetovë të Maqedonisë duke shtruar një... Lexoni më shumë