Studentja letër Kryeministrit: “Një bijë e Shqipërisë po ju lutet, shpëtojeni Valbonën nga shkatërrimi”

14570283_1183757408329093_8832873256803731034_nEdona Haklaj, studente e gazetarisë i është drejtuar me një letër të hapur Kryeministit Edi Rama. "Mos ma prek Valbonën", ka vendosur ta quajë thirrjen e saj. Studentja tropojane i drejtohet Kryeministrit një ditë pas vendimit të Gjykatës Adminirstrative të Tiranës që shuajti shpresat e banorëve dhe aktivistëve për anulimin... Lexoni më shumë

Denoncimi: “Të fortët” zaptojnë trotuaret, të mbrojtur nga dështimi i strukturave denoncuese

featureNë redaksinë e Historia Ime ka mbërritur ky denoncim nga një qytetar i Tiranës.  Veç fenomenit tashmë të njohur të zaptimit të hapësirave publike, ai denoncon mos-funksionimin e strukturave të denoncimit të Ministrisë së Brendshme dhe të Bashkisë Tiranë. Janë përkatësisht aplikacionet “Komisariati Dixhital”, ku denoncimi është bërë që një muaj... Lexoni më shumë

Unë jam Orialda Kajtazi

writingShënim i nënshkruar nga Lediona Braho Jam vajza e Hiqmetit dhe Anilës. Kam dy motra, Klevisën dhe një tjetër me probleme mendore. Jam nxënëse në shkollën “Leonik Tomeo” në Durrës. E pëlqej dijen, por jo shkollën. I dua librat, por jo mësuesit. Kam një mal me dëshira dhe ëndrra, por... Lexoni më shumë

Rrëfimi i një 16 vjeçari

iStock_000000052126XSmallUnë  që po shkruaj këtë letër, jam një djalë rreth te gjashtëmbëdhjetave. Kam lindur në qytetin e Durrësit. Ndryshe nga fëmijët  e tjerë, jam rritur në kushte disi të vështira. Pushimet verore për mua ishin kot dhe nuk doja që shkolla të mbaronte. Sepse ndryshe nga fëmijët e tjerë qe... Lexoni më shumë

Një plumb për shumë “zogj”

LlaciniNga Lediona Braho Problemi matematikor i gjahtarit me zogjtë mbi telat e korentit më rikthen pas, në një klasë të brezit të viteve nëntëdhjetë. Ose, siç më ndodh ta quaj, brezit në teh të briskut. Muri kishte rënë – sigurisht, ne nuk e kishim përjetuar për së afërmi – por... Lexoni më shumë