VIDEO/ Këngë për LGBTI nga Bojken Lako

18618032_10213044021713757_1105625928_oMbrëmjen e të premtes u mbajt për të tretin vit rresht Mbrëmja e Bamirësisë “Përqafo Ndryshimin, Mbështet Progresin” tek Pallati i Brigadave. Edhe këtë vit eventi me rreth 150 të ftuar, i organizuar nga Streha, mblodhi së bashku përfaqësi të diplomacive të huaja në vend, anëtarë nga komuniteti i biznesit,... Lexoni më shumë

150 studentë të Akademisë së Policisë, takim për çështjet LGBTI në Shqipëri (FOTO)

18620507_1953564091324219_3144813403049845689_oRreth 150 studentë të Akademisë së Sigurisë pritën dje kolegët britanikë në një sesion informues mbi çështjet LGBTI. Tre punonjësit e policisë britanike Louis Provart, Inspektor Policie ne Mbretërine e Bashkuar dhe Bashkë-drejtues i Shoqatës Kombëtare të Policisë LGBT në UK, Tatjana Arsoba nga Policia Metropolitane e Londrës dhe Peter... Lexoni më shumë

Policët gej në Tiranë: Si sfiduam diskriminimin në ambjentet e punës

IMG_0770Stonewall, organizata më e madhe për të drejtat e komunitetit LGBT në Britani, në bashkëpunim me organizatat Aleanca LGBT, Pro LGBT dhe Equal Rights Association (ERA), organizuan sot konferencën “Aksesi në drejtësi i personave LGBT”. I pranishëm në fjalën hapëse, Sean Melbourne, Zëvendësambasador i Misionit pranë Ambasadës Britanike në Tiranë,... Lexoni më shumë

TiranaGayPride, përqafime në Bulevard për të festuar jetën dhe dashurinë

DSC_0157Pjesëmarrësit në pedalimin kundër homofobisë përcollën sot një mesazh të fortë dashurie. Ata ndaluan në mes të bulevardit "Dëshmorët e Kombit" në momentit kur Xheni Karaj, aktiviste për të drejtat LGBT tha:“I ftoj të gjithë pjesëmarrësit tu japin një përqafim personave të tyre të dashur”. Shikoni  më poshtë foto nga... Lexoni më shumë

LGBTI: Nuk mund të fshihemi më

DSC_0113Mbi 200 anëtarë të komunitetit LGBTI, aktivistë të shoqërisë civile nga Shqipëria dhe rajoni si edhe mbështetës të kauzës pedaluan sot për të drejtat e komunitetit LGBTI në Shqipëri. Pas shumë pikëpyetjesh nëse protesta e opozitës do ta ndalonte pedalimin, kjo nuk ndodhi dhe protesta u zhvillua pa asnjë incident.... Lexoni më shumë

Grafiti në Tiranë, familjet LGBTI nuk mund të jenë familje të dorës së dytë

IMAG0113Në muret e qytetit të Tiranës janë realizuar këto grafiti në mbështetje të familjeve LGBTI. Grafitit janë ilustrime të familjes tradicionale dhe familjeve me prindër të së njëjtit seks. [gallery type="rectangular" ids="55433,55434,55435"] Këto vepra të realizuara nga aktivistët për të drejtat e komunitetit LGBTI përmbajnë një mesazh të fortë: E... Lexoni më shumë