Deputeti që tha se gratë duhet të paguhen më pak se burrat pezullohet nga Parlamenti Evropian

HistoriaimeJanusz Korwin-Mikke, anëtar i Parlamentit Evropian nga Polonia, do të pezullohet nga aktivitetet parlamentare për 10 ditë si edhe do t’i ndalohet e drejta e përfaqësimit për legjislaturën për një vit, shprehet presidenti i Parlamentit Evropian Antonio Tajani. Tajani shprehet më tej: “Ne nuk do të tolerojmë një sjellje të... Lexoni më shumë

Islanda bëhet shteti i parë në botë që detyron bizneset të ofrojnë paga të barabarta mes punonjësve

icelandShteti nordik ka ndërmarrë iniciativën që brenda vitit 2022 të ketë implementuar ligjin për paga të barabarta. Në ditën botërore të gruas, Islanda u bë shteti i parë në botë që i shtyn kompanitë të ofrojnë paga të barabarta për të gjithë punonjësit e tyre, pavarësisht gjinisë, etnisë apo nacionalitetit. Qeveria islandeze ka... Lexoni më shumë

8 Marsi, manifestime në Tiranë dhe Fier; Çfarë simbolizon Dita Ndërkombëtae e Gruas?

17190802_1223222157794789_6802815128292297776_nAktivistë dhe qytetarë u mblodhën sot në sheshin “Nënë Tereza” për manifestimin e organizuar nga Rrjeti i Fuqizimit të Gruas në Shqipëri (AWEN) nën moton “Une  Jam Supergrua”. "Ishim bashkë sot mes bashkëpunëtorësh, aktivistësh e qytetarësh për të manifestuar për vajzat e gratë, për superfuqitë e tyre që mbajnë gjallë... Lexoni më shumë

Jam Burrë, jam Feminist

o-FEMINISM-IN-2014-facebook*Nga Andi Bregu Më kujtohen shumë mirë kohët e adoleshencës në shkollën time 8 vjeçare, gjithmon ka qenë përballje e fortë mes shokësh se kush kishte aftësi të mira fizike dhe ndër të tjera mezi pritesh ora e fiskulturës, jo si orë e Edukimit Fizik, por më tepër për të... Lexoni më shumë

“Unë Jam Supergrua” manifestime paqësore për Ditën Ndërkombëtare të Grave nesër në Tiranë, Fier dhe Vlorë

16507915_1191400100976995_5001682622807943965_nDita Ndërkombëtare e Grave do të vijë me një aktivitet ndryshe në disa qytete të Shqipërisë. AWEN (Albanian Women Empowerment Netëork) do të organizojë manifestimin “Unë Jam Supergrua” nesër në orën 11:00 tek Sheshi Nënë Tereza në Tiranë. Edhe në Fier dhe Vlorë organizata lokale do të organizojnë manifestime paqësore... Lexoni më shumë

Thirrje seksiste gjatë performancës së këngëtares feministe Princess Nokia

screen-shot-2017-02-22-at-15.04.31Princess Nokia, këngëtarja që promovon feminizmin nëpërmjet zhanrit muzikor “rap”, u sulmua verbalisht javën e kaluar gjatë performancës së saj muzikore në Universitetin Kembrixh. Artistja nga New York po performonte në një koncert bamirësie, ku edhe ndeshi parulla fyese, seksiste dhe mizogjiniste nga një student që po ndiqte performancën e... Lexoni më shumë