Përplasja e kulturave në Itali; Ndëshkimi i prindërve për mosmbajtjen e shamisë, kthehet në debat politik

lgbtHistoria e një vajze emigrante, koka e së cilës u rruajt nga vetë e ëma e saj për shkak se vajza nuk pranonte të mbante shaminë, ka sjellë debate të ashpra midis politikanëve italianë, disa prej të cilëve këshilluan emigrantët që t'iu përshtateshin kulturës së vendit italian përderisa kanë pranuar të emigrojnë... Lexoni më shumë

Studimi: 92% e fëmijëve me aftësi të kufizuara nuk marrin shërbime sociale në qëndra të specializuara

17309534_545929288915555_6533127368122578922_n"World Vision" dhe “Save the Children” kanë publikuar sot gjetjet e studimit të parë kombëtar mbi prevalencën  dhe cilësinë e shërbimeve për fëmijët me aftësi të kufizuara në Shqipëri. Sipas studimit 10.7 % e fëmijëve nga 2 deri në 17 vjeç në të gjithë vendin, kanë një vështirësi të një... Lexoni më shumë

Mësuesja dhunon 8-vjeçaren; Vogëlushja shkruan në ditar: “Nuk e duroj dot më atë mësuese, do ta vras”

thumbnail_Still0306_00021Një tjetër rast dhunimi i nxënësve nga mësuesit është sjellë në emisionin investigativ Fiks Fare. Këtë herë bëhet fjalë për një vajzë 8-vjeçare, nxënëse e klasës së tretë, në shkollën e fshatit Izvor të Tepelenës. Për shkak të ushtrimit të dhunës fizike dhe psikologjike për një kohë të gjatë, vajza... Lexoni më shumë