Video/ Praktika e videos në shkollën verore Multimedia dhe Aktivizmi 2017

21552596_10208294450879403_1018285592_n13 të rinjtë pjesëmarrës të Shkollës Verore Multimedia dhe Aktivizmi 2017 realizuan një video në kuadër të praktikës së trajnimit “Të mësohemi me videon”. Gjatë trajnimit të rinjtë u njohën me teknikat dhe mjetet e ralizmit të videos dhe video-dokumentarit për qëllime aktivizmi nga regjisori Elton Baxhaku.   [gallery type="square"... Lexoni më shumë

Gjermani: Prindërit apelojnë për të hequr mësuesin për shkak të orientimit seksual

Foto ilustrueseNjë grup prindërish myslimanë në Berlin, kanë kërcënuar se do të nisin peticionin për të larguar nga puna kujdestarin gej në një kopësht në Reinickendorf të Gjermanisë. Sipas gazetës gjermane Tagesspiegel prindërit ishin të shqetësuar për shkak të kontaktit fizik të edukatorit me fëmijët dhe  se fëmijët shoqërohen për në tualet... Lexoni më shumë

Mësuesja dhunon 8-vjeçaren; Vogëlushja shkruan në ditar: “Nuk e duroj dot më atë mësuese, do ta vras”

thumbnail_Still0306_00021Një tjetër rast dhunimi i nxënësve nga mësuesit është sjellë në emisionin investigativ Fiks Fare. Këtë herë bëhet fjalë për një vajzë 8-vjeçare, nxënëse e klasës së tretë, në shkollën e fshatit Izvor të Tepelenës. Për shkak të ushtrimit të dhunës fizike dhe psikologjike për një kohë të gjatë, vajza... Lexoni më shumë