Komuniteti rom, LGBTI dhe Egjiptian sjellin ekspozitën e përbashkët fotografike “Jam NE”

photo_2018-10-12_21-35-03Foto: Dea Nini Një ekspozitë fotografike u hap këtë javë me fokus copëza nga përditshmëria e grupeve të margjinalizuara në Shqipëri si komuniteti LGBTI+, komuniteti Rom e Egjiptian. Ekspozita nën titullin “Jam NE” solli risinë e metodologjisë “Foto-Zë”, ku autorët e fotove në këtë ekspozitë janë në të njëjtën kohë... Lexoni më shumë

Kolektivi “Haveit” sjell performancën në Tiranë mbi fenomenin e mallkimeve

IMG_3817Foto: Kristina Millona “Haveit”, një kolektiv artistiko-feminist nga Kosova solli dje një performancë dhe instalacion mbi një temë të veçantë, atë të “mallkimeve”. Të gjithë jemi familjarë me mallkimet e përdorura nga prindërit drejt fëmijëve si një mjet disiplinor, por ishin vajzat e kolektivit që sollën dje një vështrim kritik... Lexoni më shumë

Filmi indian i ndaluar ‘për glorifikimin e homoseksualitetit’, më në fund shfaqet pas vendimit të ndryshuar mbi seksin gej

Filmi mbi historinë e dashurisë së dy gejve, i cili u bllokua nga censuruesit indianë për portretizimin e tij pozitiv mbi homoseksualitetin, më në fund do të shfaqet. Ka Bodyscapes, që tregon marrëdhënien mes një piktori, Haris dhe sportistit Vishnu në një qytet indian konservator, u përfundua në vitin 2016,... Lexoni më shumë

Kënga ‘Girls’ e Rita Orës konsiderohet një ‘tingull i shurdhër dhe i dëmshëm’ nga artistët pop të komunitetit LGBTQ

Kënga e re e yllit të pop-it u kritikua për shfrytëzim të fenomenit të biseksualitetit. Rita Ora iu përgjigj polemikave me një deklaratë të gjatë në Twitter. "Girls", thotë ajo, është "një shpjegim i saktë i një përvoje shumë reale dhe të sinqertë". "Unë kam pasur marrëdhënie romantike me femra... Lexoni më shumë

“Jo vjedhjes, jo shkatërrimit”, artistë e qytetarë protestojnë para Kuvendit për Teatrin

teatri coverMe një pjesëmarrje masive nga artistë, shoqëria civile dhe qytetarë është organizuar sot përpara Kuvendit protesta për projektligjin mbi shembjen e Teatrit Kombëtar. Në seancën e ditës së sotme me procedure të përshpejtuar, Parlamenti do të votonte projektligjin që parashikon shembjen e Teatrit. Por duket se seanca parlamentare është ndërprerë... Lexoni më shumë

84 statuja për djemtë e vetëvrarë në Londër/ përqasja e artistit amerikan për vetëvrasjen

VetëvrasjeFoto: REUTERS/Hannah McKay Çdo javë mesatarisht 84 burra vrasin veten në Britaninë e Madhe. Sipas organizatës “Campaign Against Living Miserably” (CALM) e cila me punën e saj synon të rrisi ndërgjegjësimin rreth shëndetit mendor dhe parandalimin e vetëvrasjeve tek meshkujt, vetëvrasja është shkaku kryesor i vdekjeve tek djemtë nën moshën... Lexoni më shumë