Raporti i “Save the Children”, Shqipëria vendi me më shumë fëmijëri të humbura në rajon

bhjnmNë Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve, organizata “Save the Children” publikoi raportin global “Fundi i Fëmijërisë”. Raporti tregon një përkeqësim të jetesës së fëmijëve në vendin tonë. Shqipëria renditet në vendin e 77 nga 175, duke zbritur me 6 vende krahasuar me 2017 për shkak të normës së lartë të vdekshmërisë... Lexoni më shumë

“Fotografo për të drejtat e tua”, Historia Ime hap konkursin e shtatë të fotografisë

kONKURSI1“Historia Ime”, portali i pare informativ në Shqipëri në mbrojtje të të drejtave të njeriut, hap thirrjen e shtatë për Konkursin e Fotografisë. Nëse jeni dëshmitarë të shkeljeve të të drejtave të njeriut, pabarazisë gjinore, diskriminimit apo keqfunksionimit në shërbime publike si shëndetësia, arsimi, transporti apo institucionet e mbyllura, shkelje... Lexoni më shumë

Ndalohen në komisariat organizatorët e protestës së sotme për vdekjen e të riut në qelitë e paraburgimit

IMG_3177Ndalohen nga policia disa nga organizatorët e protestës së sotme mbi vdekjen e 27-vjeçarit Enea Ftoi në qelitë e paraburgimit të Komisariatit të Korçës. Aktivistët e Lëvizjes Rinore Egjiptiane dhe Rome (LRER) kishin njoftuar Drejtorinë e Policisë Tiranë për mbajtjen e tubimit që prej datës 19 Maj 2018. Por vetëm... Lexoni më shumë

Shënim: Edhe për sa kohë televizionet kombëtare do të lejojnë mesazhet diskriminuese?

asdgcxPerformanca fundit e artistit Kristi Popa dhe balerinit Eltion Merja në spektaklin “Dancing With the Stars”, është bërë shkak për një debat mes anëtarëve të jurisë dhe konkurrentëve. Dy konkurrentët u shoqëruan që në fillim me nota ironie, batuta diskriminuese dhe ofendime të nënkuptuara nga drejtuesit e programit për shkak... Lexoni më shumë

“Protestë për Liri dhe Barazi”, aktivistët kërkojnë drejtësi për vdekjen e 27-vjeçarit Enea Ftoji

protesta-ene-ftpji-3okFoto: Familjarë dhe aktivistë kërkojnë drejtësi gjatë ceremonisë mortore të të ndjerit Ftoji në Korçë/ Informim.al  Ditën e enjte në qelitë e paraburgimit të komisariatit të Korçës u gjet trupi i pajetë i 27-vjeçarit Enea Ftoji.  Ftoji, baba i tre fëmijëve u ndalua në 14 maj nën akuzën vjedhjes me... Lexoni më shumë

Fushatë ndërgjegjësuese: Të njohim termat dhe të drejtat LGBTI

UntitledSipas një studimi të Institutit Kombëtar për Demokraci (NDI), një nga arsyet kryesore të paragjykimeve ndaj personave LGBTI ështe mungesa e informacionit. Më shumë se 1000 intervistime “ballëpërballë” në Shqipëri, kanë nxjerrë se edhe në njohjen e akronimit LGBTI (lezbike, gej, biseksual, trangjinor, interseks) ka mangësi. Shqiptarët kanë më tepër... Lexoni më shumë