Grafiti në rrugët e Tiranës në ditën e të dashuruarve: “Kush të rreh NUK të do!”

image15Në ditën Shën Valentinit, Tirana është zgjuar me një mesazh të fortë kundër dhunës ndaj grave. Një grupim feminist ka realizuar disa grafiti ku kundërshtohet me forcë tendenca e shoqërisë për t’i justifikuar vrasjet e dhunshme të grave me etiketimin “krim pasioni”. “Krimi i pasionit është thjesht krim! Pasioni as... Lexoni më shumë

Makina private pa kriter në QSUT– rrisin ndotjen dhe bllokojnë ambulancën

QSUT_infektivNumri i madh i pacientëve në shërbimin e urgjencës infektive të Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” ka sjellë kaos në ambientet e spitalit. Gazeta “Shëndet +” sjell pamje të oborrit të qendrës spitalore ku duket një grumbullim i madh makinash private. Numri i pacientëve që marrin shërbime pranë këtij reparti të... Lexoni më shumë

Artistët kundër “teatrit me kullë”

Artisteteeeee_2018_02_08_20Sindikata e Artistëve të Skenës dhe Ekranit kundërshtoi dje publikisht dy nisma të Ministrisë së Kulturës. 77 artistë firmosën një peticion drejtuar ministres së kulturës Mirela Kumbaro ku paraqiten këto kërkesa: “1. Ne kërkojmë të anulohet vendimi për zhvendosjen e Teatrit Kombëtar dhe të bëhet një transparencë e plotë në... Lexoni më shumë

Gazetari Turk Murat Çelikkan – Shpallet “Mbrojtësi i të Drejtave Civile” për vitin 2018

Insida-hemsida-1Foto: Hafıza Merkezi Gazetari dhe aktivisti turk, Murat Çelikkan ka marrë çmimin "Mbrojtësi i të Drejtave Civile" për vitin 2018 nga "Civil Rights Defenders". “Murat Çelikkan është një gazetar nga profesioni, por edhe një nga zërat më të fortë në mbrojtje të të drejtave të njeriut në Turqi. Pavarësisht situatës gjithnjë... Lexoni më shumë

Taksa e pronës përfshin jo vetëm apartamentet; Sa do të paguajnë qytetarët nga muaji prill?

pronaret_be_albestMinistria e Financave dhe Ekonomisë ka hartuar projektvendimin për metodologjinë që do të përdoret në përcaktimin e vlerës së pasurive të paluajtshme. Projektvendimi vjen në mbështetje të ligjit “Për sistemin e taksave vendore”, i cili do të përcaktojë taksimin e ri mbi pronën që pritet të vihet në zbatim nga... Lexoni më shumë

Universitetet nuk ulin tarifën për shtresat e pafavorizuara; Reagon studentja: “Pse po hesht?!”

universiteti-c1200x600Një Vendim i Këshillit të Ministrave u jep të drejtën studentëve që u përkasin disa shtresave sociale të pafavorizuara të paguajnë vetëm 50% të tarifës vjetore të ciklit të dytë të studimeve “Master Profesional”, “Master Shkencor” apo “Master i Arteve të Bukura”. Por ky vendim nuk është miratuar nga Universitetet dhe... Lexoni më shumë

Historia Ime – Gjetjet e monitorimit të gjuhës së urrejtjes dhe diskriminimit  në media

monitorimi cover*Monitorim i gjuhës së urrejtjes dhe gjuhës diskriminuese në median online Historia Ime, publikon gjetjet e monitorimit të gjuhës së urrejtjes dhe/ose gjuhës diskriminuese në median shqiptare online. Monitorimi i realizuar për të tretin vit rresht ka për qëllim evidentimin e problematikës së gjuhës së urrejtjes dhe gjuhës diskriminuese nga... Lexoni më shumë

Studentët në protestë për tarifat:”Universiteti s’është biznes, dija s’është mall”

FIQindra studentë nga fakultete të ndryshme të Tiranës u mblodhën sot në sheshin Nënë Tereza për të protestuar kundër tarifave të larta studimit. Pjesëmarrësit në protestën e organizuar nga lëvizja studentore “Për Universitetin”, marshuan në Bulevard drejt Kryeministrisë mes thirrjeve për ulje të tarifave dhe arsim publik falas. Me pankarta... Lexoni më shumë