Parada në Londër, organizatorët kërkojnë falje për protestën “kundër transgjinorëve”

LOndonPrideBurimi: G Scene Organizatorët e Paradës në Londër kanë kërkuar falje për protestën “Anti-trans”, të zhvilluar paralelisht me Paradën e Krenarisë, ditën e shtunë. Pjesëtarë të grupit “Get the L Out”, të cilët nuk janë të regjistruar si organizatë për paradën, shtroi kërkesën për të marshuar mbrapa flamurit LGBT+ të... Lexoni më shumë

Në 7 vite Shqipëria ka hapur vetëm 28 mijë vende të reja pune. Raporti e rendit të fundit në Rajon.  

punesimi  Nga vitii 2010 e deri në vitin 2017, Shqipëria ka hapur vetëm 28 mijë vende të reja pune. Këto shifra e kanë renditur Shqpërinë të fundit në rajon, sipas raportit të Këshillit Rajonal për Bashkëpunim (RCC) lidhur me Strategjinë 2020 të Europës Juglindore. Rreth 60% e këtyre vendeve janë... Lexoni më shumë

“Jo vjedhjes, jo shkatërrimit”, artistë e qytetarë protestojnë para Kuvendit për Teatrin

teatri coverMe një pjesëmarrje masive nga artistë, shoqëria civile dhe qytetarë është organizuar sot përpara Kuvendit protesta për projektligjin mbi shembjen e Teatrit Kombëtar. Në seancën e ditës së sotme me procedure të përshpejtuar, Parlamenti do të votonte projektligjin që parashikon shembjen e Teatrit. Por duket se seanca parlamentare është ndërprerë... Lexoni më shumë

Policia rrahu dhe arrestoi protestuesit që sfiduan dekretin e ndalimit për Paradën LGBT në Stamboll

izmir-valiligi-onur-yuruyusunu-komik-gerekcelerle-yasakladi-68890Stamboll – Ndërsa muzgu po afronte të dielën, rrugët mbusheshin me fytyra të buzëqeshura që shkëlqenin nga xixat dhe ngjyrat, muzikë pop dhe daulle. Gjithandej, valëviteshin flamujt e ylberit në qiell ndërsa turma mblidhej. "Mos jini të heshtur, mos e mbyllni gojën, bërtisni, homoseksualët ekzistojnë," bërtisnin ata. Në të dy... Lexoni më shumë

Ministria Suedeze mban veshur një fanellë në parlamentin suedez në mbështetje të futbollistit

annika strandhallMinistria e Çështjeve Sociale, Annika Strandhäll,  kishte veshur dje në parlamentin suedez një fanellë futbolli në mbështetje të futbollistit Jimmy Durmaz, i cili u bë pre e abuzimeve dhe kërcënimeve racore në mediat sociale pasi faulli i tij çoi në golin e fundit të Gjermanisë në Kupën e Botës. Durmaz... Lexoni më shumë