“55 Shades of Gay”: Shfaqja e guximshme e dramaturgut Jeton Neziraj në Teatrin Kombëtar

22550124_10154757719427121_5961298618288666989_oPjesa teatrale ‘’55 shades of Gay’’ e dramaturgut kosovar Jeton Neziraj u vu dje në skenën e Teatrit Kombëtar për publikun shqiptar. “55 shades of Gay’’ vjen përmes formatit burlesk për të theksuar karakterin  grotesk të shfaqjes:  historia zhvillohet në provincën fiktive dhe konservatore të Tashanikut, ku dy djem gej... Lexoni më shumë

Si u bëra aktivist LGBT në një nga vendet më homofobe në Europë – dhe pse u largova prej tij

Eriona-Cami4-e1508274633454Aktivistët  LGBT Kristi Pinderi dhe Xheni Karaj gjatë një interviste për pedalimin kundër homofobisë 2015. Foto/Eriona Cami Aktivisti Kristi Pinderi ka ndarë historinë e tij për median kanadeze “Dailyxtra”, një portal me më shumë se 225.000 lexues mujorë, i njohur për mbulimin e thellë të çështjeve me rëndësi për komunitetin LGBT... Lexoni më shumë

Historike: Këshilli i Europës zhvillon rezolutën e parë për të drejtat e personave interseks

Burimi: Parlamenti Europian  Në seancën e sotme plenare të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës 33 anëtarë votuan në favor të rezolutës që bazohej në një raport të hollësishëm nga raportuesi Piet de Bruyn. ‘’ Të gjithë në ILGA-Europe i përgëzuan të gjithë aktivistët për komunitetin interseks në Europë, si edhe raportuesin... Lexoni më shumë

Producenti Harvey Weinstein, ja aktoret që e akuzojnë për dhunë seksuale

Burimi: Associated press  Një numër në rritje aktoresh e kanë akuzuar producentin hollivudian për ngacmime të natyrës seksuale përmes një shkrimi investigativ. Më poshtë gjendet një listë e gjatë emrash të aktoreve që e akuzojnë producentin për ngacmime seksuale gjatë periudhës kur ato do të kontraktoheshin për filma. Aktorja italiane Asia Argento... Lexoni më shumë