Policia greke arreston tre aktivistë që ndihmuan emigrantët të hynin në BE

Policia greke ka arrestuar notaren siriane Sara Mardini dhe dy aktivistë të tjerë me akuzën e kontrabandimit të emigrantëve në Greqi. Të tre janë anëtarë të Emergency Response Center International (ERCI), Qendra Ndërkombëtare e Reagimit ndaj Emergjencave në Lesbos. ERCI është një OJQ greke që ofron ndihmë urgjente dhe ndihma humanitare.

Mardini, së bashku me disa nacionalistë gjermanë dhe grekë, akuzohen se i përkasin një organizate kriminale pastrimi parash, spiunazhi, falsifikimi dhe shkelje të ligjeve të emigracionit. Në një deklaratë tepër dramatike, në të cilën i referohen aktivistëve si ” një rrjet kriminal”, policia pretendon se Mardini dhe të tjerët “lehtësuan hyrjen ilegale të të huajve” në Greqi nga 2015 e më tej. Ata punonin me kontrabandistë dhe merrnin refugjatë që vinin nga Turqia në ishullin e Lesbos si dhe inkurajonin të tjerët të emigronin ilegalisht. Policët thanë se aktivistët e kanë bërë këtë për fitime, domethënë për rritjen e donacioneve ose subvencione për aktivitetet e OJQ-ve dhe se ata kanë monitoruar në mënyrë të paligjshme FRONTEX, radion greke dhe europiane të rojeve bregdetare të trafikut.

Sara Mardini është një refugjate siriane që fitoi vëmendje ndërkombëtare pasi ajo, së bashku me motrën e saj Yusra, drejtuan një anije me refugjatë për më shumë se tre orë në Detin Mesdhe. Të dyja motrat u premtuan notarëve që arratiseshin nga lufta në Siri, përpara se të hipnin në anijen e mbingarkuar, se do të kalonin nga porti turk i Izmirit në Greqi. Gjatë udhëtimit të tyre, motori pësoi defekt dhe anija rrezikohej të mbytej. Sara dhe Yusra notuan së bashku pranë anijes së rrezikuar derisa e nxorrën atë në breg. Ato shpëtuan 20 vetë.

Pas përvojës së tyre të hidhur, motrave Mardini iu dha azil dhe bursa në Gjermani. Ndërsa Yusra vazhdon trajnimin e saj të notit në Gjermani dhe mori pjesë në Lojrat Olimpike në Rio, Sara u kthye në Greqi për të punuar me ERCI.

30 persona të tjerë janë të implikuar në këtë çështje penale, por është ende e paqartë se cilat do të jenë akuzat./R.M

/freedomnews

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on Pinterest