Kur një tubim mashkullor kthehet në një makth femëror

maxresdefault

Nga 11-13 maj, qyteti i Trentos mikpriti Asamblenë Kombëtare të Trupave Alpine, gjatë së cilës dhjetëra gra raportuan se ishin ngacmuar.

Gjatë asaj fundjave, rrugët e Trentos u pushtuan nga mijëra burra, shpesh të dehur në orët e para të mëngjesit.

Kishte shumë ankesa të mbledhura nga Non Una de Meno-Trento dhe të botuara nga MicroMega.

Gratë thonë se ata patën ngacmime serioze, duke filluar nga komentet vulgare deri te prekjet dhe puthjet e padëshiruara.

Ajo që ndodhi në Trent, ngjante me atë që ndodhi në Këln në prag të Vitit të Ri në vitin 2015, kur një mijë burra – në atë rast kryesisht nga vendet e Afrikës së Veriut dhe Lindjes së Mesme – u mblodhën në sheshin e qytetit gjerman për të “festuar” ardhjen e viti i Ri. “Festa” e tyre u shndërrua në një makth për qindra gra që ishin në rrugë, të cilat raportuan si ngacmime verbale ashtu edhe fizike. Kishte gjithashtu edhe raportime për përdhunim.

Një rrugë e mbushur me burra shpesh bëhet një vend i rrezikshëm për gratë.

Gratë në mbarë botën e njohin atë ndjesi: sa herë që duhet të kalojmë nëpër një hapësirë ​​”të pushtuar” nga burrat, ne bëhemi automatikisht të shqetësuara, shikojmë përreth dhe qëndrojmë në gatishmëri për shenja rreziku. Ndryshojmë qëndrimin tonë, dhe përpiqemi të bëhemi më pak të dukshme, me shpresën që të mos na vënë re dhe, dhe mbi të gjitha, të shkojmë në destinacion të padëmtuara.

Tubimet e burrave mund të bëhen ferr për gratë. Kjo ndodhi në Këln në prag të Vitit të Ri në vitin 2015, ndodhi në Trento pak ditë më parë kur qyteti ishte mbushur me qindra mijëra ushtarë – shumë prej tyre të dehur.

Burrat donin të festonin dhe gratë që kalonin – ose shkonin në punë – për momentin u bënë objekte të prekshme mbi të cilat mund të villeshin ngacmime verbale. Grave ju pëlqen, e keni parasysh.

Nga Këlni deri në Trent mësimi është gjithmonë i njëjti: në mijëvjeçarin e tretë gratë mund të bëhen edhe kryeministre, administratore të deleguara, sekretare partiake, astronaute, por ende kanë frikë të ecin nëpër rrugë, sepse mund t’u ndodhë çdo gjë. Dhuna ndaj grave është maja e ajsbergut, themeli i të cilit është ideja se gratë nuk janë subjekte autonome, por objekte në shërbim të kënaqësisë mashkullore. Dhe kjo ide është thellësisht e rrënjosur në shumë burra, shpesh në nënvetëdije./A.A.

/newsmavens.com

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on Pinterest