Gloria Carter, mamaja e Jay-Z: “Nuk isha e lirë derisa dola hapur para tim biri”

The Shawn Carter Foundation Hosts An Evening of "Making The Ordinary Extraordinary"

Nëna e Jay-Z, Gloria Carter, u përshëndet me një duartrokitje të ndezur, ndërsa pranoi një çmim të veçantë në GLAAD Media Awards të vitit 2018 në Nju Jork.

Carter u nderua në ceremoninë e së shtunës për dokumentimin e procesit të saj të daljes hapur në “Smile”, një këngë nga albumi i vlerësuar i Jay-Z, i vitit 2017, “4:44.” Kënga, thotë ajo, “u bë realitet sepse unë i tregova tim biri se kush jam. Jo se njerëzit nuk e dinin.”

“Për mua, kjo ishte hera e parë që fola me dikë dhe i tregova se kush jam”, kujton ajo në fjalimin e saj. “Djali im qau dhe tha:” Duhet të ketë qenë e tmerrshme të jetosh në këtë mënyrë për kaq shumë kohë. “Jeta ime nuk ishte e tmerrshme. Unë zgjodha të mbroja familjen time nga injoranca. Isha e lumtur, por nuk isha e lirë.”

Carter ia kushtoi shumë nga fjalimi partneres së saj, e cila e ndihmoi atë të lirohej “nga të qëndruarit në hije”.

“Dashuria më dha kurajë që të marr pushtetin që lejova njerëzit e tjerë të kenë mbi jetën time, nga frika se mos zbulonin sekretin tim që nuk ishte me të vërtetë sekret. Dhe ja ku jam, “tha ajo. “Më duan, jam e respektuar, jam produktive dhe jam një qenie njerëzore që kam të drejtën të dashuroj atë që dashuroj. Pra, njerëz, buzëqeshni, jini të lirë.”

“Smile”, sigurisht, bëri bujë vitin e kaluar, pasi ishte hera e parë që Carter kishte folur publikisht për seksualitetin e saj.

“Mamaja kishte katër fëmijë, por ajo ishte lezbike. Duhet të pretendonte për kaq shumë kohë se është dramatike, “Jay-Z rapon në këngë. “Duhej të fshihej në dollap që të shërohej. Turpi nga shoqëria dhe dhimbja ishte shumë për tu duruar”.

Muajin e kaluar, reperi foli për “Smile” në një episod të “My Next Guest Needs No Introduction” të Netflix-it, duke i thënë hostit David Letterman që kishte shkuar në studio për ta regjistruar atë këngë, vetëm një ditë pasi nëna e tij doli hapur tek ai.

“Qava sepse isha shumë i lumtur për të që më në fund ishte e lirë,” tha Jay-Z në atë kohë./A.A.

/huffingtonpost.com

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on Pinterest