Vritet aktivisti gej Julian Aubrey, drejtuesi i fushatës për të drejtat LGBT

ja1
Foto: BBC

Një person është arrestuar nën akuzën se ka vrarë drejtuesin e një fushate lokale për komunitetin LGBT, Julian Aubrey.

Aubrey, 55 vjeçar u gjet i vdekur në apartamentin e tij në rrugën “Warwick, West Kensingtob” Londër. Nga ekspertiza mjeko-ligjore bëhet e ditur se Aubrey është qëlluar për vdekje me thikë dhjetëra herë.

Personi i akuzuar për vrasjen e Julian është 48 vjeçari, Enrique Facelli. Seanca gjyqësore do të zhvillohet në Gjykatën e Westminster të enjten e kësaj jave. Sipas burimeve policore verdikti gjyqësor do të shqyrtojë natyrën e krimit, pra nëse kemi të bëjmë me krim urrejtje për shkak të homofobisë ose jo.

ja2a
Aktivist Aubrey në takimin me Princesha Anne

Katër persona të tjerë të arrestuar si të dyshuar për vrasjen e Aubrey u liruan pas investigimit policor. Aktivisti Aubrey ishte më parë bashkë-kryetar I organizatës lobuee për të drejtat LGBT “Royal Borough of Kensington” dhe në vitin 2014 u fotografua pranë Princeshës Anne në pallatin mbretëror “Kensington Hall”./k.m/

Burimi: BBC

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on Pinterest