Vritet themeluesi i revistës së vetme LGBT në Bangladesh

711

Themeluesi i revistës së Bangladeshit vetëm për lesbike, gej, biseksualë dhe transgjinorë (LGBT) është vrarë në nga një seritë e fundit të vrasjeve të tmerrshme të blogerëve dhe aktivistëve.

Xulhaz Mannan ishte njëri prej dy njerëzve që u sulmua për vdekje në një sulm në kryeqytetin Daka. Policia tha, nga një bandë që u paraqitën si korrierë për të mundur të futeshin në banesën e tij në zonën KALABAGAN të qytetit.

Mohammad Iqbal, zyrtari i ngarkuar në stacionin e policisë lokale, ka konfirmuar se rreth gjashtë persona kanë hyrë në ndërtesë dhe sulmuan Mannan dhe mikun e tij deri në vdekje në një banesë në katin e parë. Dy persona të tjerë u plagosën rëndë.

“Një person erdhi me një kuti dhe e paraqiti veten si personel të shërbimit të postës. Xulhaz e lejoi të futej në banesën e tij “, tha Iqbal.

Mannan, 35 vjeç, ishte një themelues i Roopbaan, revista e vetme e vendit për komunitetin LGBT dhe ka punuar edhe në agjencinë e zhvillimit amerikan USAID. Revista kishte dalë në vitin 2014 për të promovuar pranim më të madh të komunitetit LGBT në Bangladesh.

Një roje sigurie në ndërtesën e Mannan tha se grupi e kishte identifikuar veten si zyrtarë të kompanisë së postës kur arritën rreth orës 5 pasdite. “Gjysmë ore më vonë, kam dëgjuar të bërtitura dhe të shtëna nga banesa dhe shkova për të parë se çfarë kishte ndodhur”, tha ai për Dhaka Times. “Sulmuesit pastaj më sulmuan mua me thika.”

Policia tha se kishte gjetur kutinë, por nuk e kishte nxjerrë përmbajtjen e saj.

Marcia Bernicat, ambasadorja amerikane në Bangladesh, e dënoi vrasjen. “Unë jam e tmerruar nga vrasja brutale e Xulhaz Mannan dhe një tjetër të riu nga Bangladeshi,” tha ajo.

“Ne kemi neveri për këtë akt të pakuptimtë të dhunës dhe nxisim qeverinë e Bangladeshit në mënyrën më të fuqishme për të kapur kriminelët që qëndrojnë pas këtyre vrasjeve.”

Vdekjet e Mannan dhe shokut të tij i shtohen një serie vrasjesh të tmerrshme të blogerëve dhe akademikëve në vend. Kjo ndodhi dy ditë pasi Rezaul Karim Siddique, 58 vjeç, një profesor i gjuhës angleze, ishte sulmuar për vdekje me hanxharë ndërsa ecte nga shtëpia e tij në një stacion të autobusëve në qytetin veriperëndimor të Rajshahi.

Gjatë këtij muaji, Nazimuddin Samad, 28 vjeç, një bloger ateist u vra pranë Universitetit Jagannath, ku ai ishte student i drejtësisë.

Mannan ishte organizatori i një “Rainbow Rally” vjetor në Daka, i cili që nga viti 2014 ishte mbajtur më 14 prill, në fillim të Vitit të Ri të Bangladeshit. Ai u anulua këtë vit sipas udhëzimit të policisë.

Një mik i ngushtë i Mannan-it i cili jeton në SHBA, tha se Mannan kishte thënë në Facebook se pasi tubimi ishte anuluar, katër pjesëmarrës u arrestuan dhe u liruan vetëm pasi familjet e tyre u informuan “, që fëmijët e tyre ishin homoseksualë”

Marrëdhëniet homoseksuale janë të kriminalizuara në Bangladesh dhe shumë aktivistë LGBT janë detyruar të shkojnë në mërgim.

Miku e përshkroi Mannan si “vëllai im i madh, shoku, kujdestari, mentori”. Ai tha se ata të dy ishin njohur nëpër grupit LGBT online, Djemtë e Bangladeshit, ku anëtarët flisnin për sfidat dhe pengesat e tyre të përditshme.

“Njerëzit gjenin miq atje, miqësi virtuale me pseudonime, pasi askush nuk i besonte askujt … pasiguria ishte e lartë në atë grup, por ai ndau disa foto në liqenin Dhanmondi në një mëngjes dimri dhe i postoi nën emrin e tij të vërtetë Xulhaz Mannan” tha ai.

“Xulhaz ishte i pari gej i hapur që kisha njohur. Ai kishte dalë hapur tek miqtë e tij më të mirë të shkollës dhe universitetit, tek kolegët e tij, dhe të gjithë e donin… ai më njohu me një botë ku njerëzve heteroseksualë nuk ju interesonte se çfarë orientimi seksual kisha unë.”

Champa Patel, drejtor i Amnesty International për Azinë Jugore, ka thënë: “Ka pasur katër vrasje të tmerrshme deri më tani, vetëm gjatë këtij muaji. Është tronditëse që askush nuk është mbajtur përgjegjës për këto sulme të tmerrshme dhe se pothuajse aspak mbrojtje nuk u është dhënë anëtarëve të rrezikuar të shoqërisë civile.

“Autoritetet e Bangladeshit kanë përgjegjësi ligjore që të mbrojnë dhe respektojnë të drejtën e jetës. Ata duhet urgjentisht të përqendrojnë energjitë e tyre në mbrojtjen e atyre që shprehin mendimet e tyre me guxim dhe pa dhunë, dhe ti sjellin vrasësit përpara drejtësisë. Autoritetet duhet të dënojnë ashpër këto sulme të tmerrshme, diçka që nuk e kanë bërë deri më tani.”

Rashed Zaman, një profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin e Daka, tha. “Kjo është e papranueshme. Njerëzit mund të kenë besime dhe orientime të ndryshme, por në fund të ditës të gjithë kanë të drejtat e tyre individuale për të jetuar jetën që ata duan.

“Unë besoj fuqishëm përkundër shumë vështirësive, se forcat e zbatimit të ligjit tonë janë më se mjaftueshëm të afta që të nxjerrin në dritë këto raste, nëse përpiqen mjaftueshëm.”/A.A.

/theguardian.com

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on Pinterest